Junior Falcons

2021 VJBL Team Announcements
12/12/2020

 

 

 

2021 Waverley Falcons VJBL Team Announcements:

 

Thank you to all athletes that attended the Waverley Falcons tryouts. The tryouts looked a little different this year but credit to all athletes and coaches for how they handled the situation.

If you don’t wish to take your spot in the program please email our Director Of Coaching Elias Palioyiannis elias.palioyiannis@waverleybasketball.com

There will be one more session prior to Christmas and that is on the team lists attached. There still wont be parents allowed into the session next week. This will change in the new year.   

Training in 2021 will resume on Sunday January 10th times TBA.


The first VJBL grading game will take place on Friday January 22nd.

 

Please see the team lists below:

 

UNDER 12 BOYS

 

12.1 BOYS

Coach – Bennie Lewis

5 – Jake Bugeja

8 – Duke Douglass

10 – Nicholas Fisher

15 – Jaxon Junkeer

20 – Riley Markovic

37 – Leo Scott

44 – Jasper Wong

9 – Haydon Fa

16 – Adir Kagan

39 – Arav Sharma

NEXT SESSION Wednesday 16th of December 5:30pm – 6:50pm

 

12.2 BOYS

Coach – Alex Maxwell

43 – Harry Wilson

7 – Darsh Dhillon

41 – Orlando Thea

53 – Darcy Morland

18 – Tyler MacKenzie

33 – James Ross

35 – Patrick Ross

2 – Blake Bayliss

29 – Khush Patel

46 – Akri Woodford

NEXT SESSION Wednesday 16th of December 5:30pm – 6:50pm

 

12.3 BOYS

Coach – Nathan Ward

32 – Ethan Potts

40 – Flynn Smith-Amato

11 – Hamish Ganci

12 – Jacob Hacker

21 – Jonathan May

23 – Jack McGauchie

27 – Tayte O’Neill

42 – Lucas Vasdekis

54 – Harlen Craig

1 – Maximos Antoniou

NEXT SESSION Wednesday 16th of December 5:30pm – 6:50pm

 

12.3 TRAINING SPOTS OFFERED TO THE FOLLOWING PLAYERS

14 – Amit Jacobs

47 – Nicholas Yeoh

19 – Elias Mannix

26 – Bon Ngo

 

UNDER 12 GIRLS

 

12.1 GIRLS

Coach – Paul Christensen

7 – Charlotte Ffrench

8 – Matilda Ffrench

13 – Ashleigh Harran

22 – Lily Madden Jones

29 – Sibella Rofe

30 – Tilda Rofe

31 – Ella Rooney

35 – Eloise Sculley

36 – Laila Spatt

37 – Winnie Whitehead

NEXT SESSION Tuesday 15th of December 5:30pm – 6:50pm

 

12.2 GIRLS

Coach – Shelby Dance

2 – Sofia Calabrese

9 – Lucy Freeman

15 – Frankie Heard

20 – Ines Koliba

21 – Georgie Lindsay

24 – Eloise Moore

27 – Mia O’Neill

32 – Charlotte Ross

38 – Louisa Young

NEXT SESSION Tuesday 15th of December 5:30pm – 6:50pm

 

 

12.3 GIRLS

Coach – Cherry Russell

1 – Abby Boundy

3 – Evie Callanan

11 – Piper Gaffney

12 – Jemima Garrett

16 – Grace Howard

33 – Kira Saito

34 – Emilie Sanders

NEXT SESSION Tuesday 15th of December 5:30pm – 6:50pm

 

 

 

UNDER 14 BOYS

 

14.1 BOYS

Coach – Josh Henshaw

14 – Max Christian

24 – Charlie Fawcett

26 – Angus Goodale

27 – Elijah Guer

29 – Lachlan Henshaw

30 – Hudson Holm

41 – Joshua Lewin

55 – Hugo Parisotto

64 – Aidan Trieu

69 – Marchel Krivonos

NEXT SESSION Wednesday 16th of December 7:00pm – 8:20pm

 

14.2 BOYS

Coach – Adam Sicinski

Assistant Coach – Ryan King

1 – Alex Antoniou

10 – Joshua Carter

15 – Luke Cregan

19 – Thomas Davies

37 – Lennon Latimer

38 – Cooper Leaper

40 – Charlie Lewin

43 – Joshua Lucas

58 – Bailey Ronalds

60 – Isaac Shorthill

NEXT SESSION Wednesday 16th of December 7:00pm – 8:20pm

 

14.3 BOYS

Coach – Ben Schweigert

4 – Felix Blue

28 – Noah Hacker

36 – Anthony Klashovski

46 – Lachlan McLisky

47 – Nathaniel McQueen

49 – Will Myers

53 – Jett O’Neill

54 – Noah Panjkoic

61 – Sam Silverman

65 – Smith Whitehead

NEXT SESSION Wednesday 16th of December 7:00pm – 8:20pm

 

 

14.4 BOYS

Coach – David Maxwell

7 – Liam Burgher

8 – Ryder Callanan

9 – Thomas Carni

11 – Oliver Carter

22 – Sam Engleman

35 – Harry King

44 – Ethan Mackenzie

45 – Harrion May

50 – Khris Navaneetharaja

70 – James Tanner

NEXT SESSION Wednesday 16th of December 7:00pm – 8:20pm

 

 

14.5 Boys

Coach – Nick Bugeja

2 – James Athanasopoulos

6 – Lachlan Bugeja

23 – Max Evans

25 – Angus Gillon

31 – Harley Howard

51 – Declan O’Hagan

52 – Alex O’Hara

56 – Cooper Peschke

67 – Beau Woodford

71 – Rhian Taylor

NEXT SESSION Wednesday 16th of December 7:00pm – 8:20pm

 

 

UNDER 14 GIRLS

 

14.1 GIRLS

Coach – Donna Spaulding

Assistant Coach – Danny Crowe

3 – Giselle Becker

8 – Emma Crowe

18 – Abbey Hogg

25 – Annabelle Mahon

27 – Bailee Martin

29 – Gabrielle Menegola

34 – Isabelle Percival-Tine

36 – Chloe Potts

37 – Anjali Rao

49 – Chloe Spaulding

NEXT SESSION Tuesday 15th of December 5:30pm – 6:50pm

 

 

14.2 GIRLS

Coach – Kat Ellis

5 – Tess Cartledge

11 – Coco Gaffney

12 – Eden Gaffney

17 – Lilah Heard

22 – Zara Jansen

23 – Ashtyn Joyner

24 – Annabelle Mackintosh

31 – Charlotte Neal

38 – Millie Ridimgs

40 – Ines Russell

NEXT SESSION Wednesday 16th of December 5:30pm – 6:50pm

 

 

14.3 GIRLS

Coach – Anthony Skepper

2 – Rebecca Batchelor

9 – Evie Fitzgerald

10 – Olivia Gaff

14 – Jemma Gooden

15 – Polly Gooden

21 – Milly Jamieson

30 – Ava Murphy

41 – Isabella Smith

46 – Violet Whithouse

48 – Alana Ekanagaha

NEXT SESSION Tuesday 15th of December 5:30pm – 6:50pm

 

 

 

 

 

UNDER 16 BOYS

 

16.1 BOYS

Coach – Mike Saba

Assistant Coach – Tim Angus

105 – Christian Moraes

1 – Jackson Adams

12 – Angus Cutfield

15 – Isaac Deayton

31 – Fletcher Gaffney

47 – Jun Lee

50 – Kai Lucas

61 – Isaac McKnight

83 – Calvin Ramachandra

97 – Harry Ward

NEXT SESSION Wednesday 16th of December 8:30pm – 9:50pm

 

 

16.2 BOYS

Coach – Brendon Gordon

10 – Harry Carni

20 – Jethro Dvorak

27 – Michael Fashik

32 – Liam George

37 – Xavier Gugasyan

41 – Liad Kagan

44 – Thomas King

53 – Harry Mann

54 – Oliver Markovic

80 – Adam Pashias

NEXT SESSION Wednesday 16th of December 8:30pm – 9:50pm

 

16.3 BOYS

Coach – Joe Cowell

2 – Oscar Ballantyne

3 – Sebastian Bell

17 – Dineth Diyagama

55 – Noah Masci

58 – Spencer Mathieson

60 – Jules McInnes

68 – Faraaz Nauman

76 – Will O’Mahony

85 – Luke Rochow

99 – Finn Willis

NEXT SESSION Wednesday 16th of December 8:30pm – 9:50pm

 

 

16.4 BOYS

Coach – Tika Reeves

Assistant Coach – Sean Harrison

33 – Leonardo Goldberg

39 – Oliver Howes

30 – Angus Ford

42 – Viran Kanathigoda

57 – Benji Mathieson

65 – Luc Murphy

75 – Joshua Nolan

94 – Lyheng Uk

100 – Angus Yeoh

103 – Cameron Tassone

NEXT SESSION Wednesday 16th of December 8:30pm – 9:50pm

 

 

16.5 BOYS

Coach – Pat Doherty

9 – Daniel Camilleri

64 – William Moore

92 – Leo Tian

22 – Oscar Eberbach

23 – Sam Eberbach

106 – Pat Eberbach

24 – Troy Ellis

63 – Jett Miller

66 – Faisal Nauman

89 – Oliver Sutherland

16.5 TRAINING SPOT OFFERED TO – 88 Oscar Saeed

NEXT SESSION Wednesday 16th of December 8:30pm – 9:50pm

 

 

16.6 BOYS

Coach – Dean Burnett

6 – Marco Brown

7 – Misericordiae Brown

11 – Zachariah Crellin

28 – Rochane Fernando

35 – Nathan Goldberg

5 – Sam Bower

78 – Kai O’Neill

40 – Dan Humphrey

62 – George Micallef

101 – Jordan Yuen

16.6 TRAINING SPOTS OFFERED TO THE FOLLOWING ATHLETES

38 – Adham Hamada

79 – Nicholas Papageorgio

51 – Derick Maimarosia

NEXT SESSION Wednesday 16th of December 8:30pm – 9:50pm

 

 

 

UNDER 16 GIRLS

 

16.1 GIRLS

Coach – Dean Constantineas

4 – Hope Brookes

5 – Lulu Burney

7 – Layla de Niese-Mihaere

12 – Yasmin Gravanis

17 – Ivanka Ivanovich

18 – Hayley Joyner

21 – Ori Landau

22 – Emmalina Mann

25 – Amelie Menagola

26 – Alexandra Moore

NEXT SESSION Tuesday 15th of December 7:00pm – 8:20pm

 

16.2 GIRLS

Coach – Allan Miller

6 – Chloe Davis

9 – Olivia Durkin

14 – India Hawkins

15 – Ava Heberle

16 – Holly Hume

28 – Alice Percey

29 – Paige Rigoni

34 – Scarlett Shortill

42 – Lily Wenk

43 – Nellie Whithouse

NEXT SESSION Tuesday 15th of December 7:00pm – 8:20pm

 

16.3 Girls

Coach – Sarah Houston

3 – Charlotte Bremner

8 – Isabella De Sousa

11 – Zahra Gibbs

13 – Ruby Hacker

20 – Georgia Kaminis

23 – Mia Mcfarlane

31 – Imogen Roder

41 – Brigid Turley

45 – Sophie Rooney

NEXT SESSION Tuesday 15th of December 7:00pm – 8:20pm

 

 

 

16.4 GIRLS

Coach – David Tarpey

2 – Tara Boyce

10 - Nyayual Gatwech

24 – Grace Mcphee

30 – Karina Rizk

32 – Mikayla Schiavello

35 – Sienna Smith-Amato

36 – Sangy Srivatsa

38 – Breanna Tarpey

44 – Ella Young

NEXT SESSION Tuesday 15th of December 7:00pm – 8:20pm

 

 

UNDER 18 BOYS

 

18.1 BOYS

Coach – Daniel O’Neill

21 – Sam Haffenden

22 – Nick Harper

28 – Matthew Jefferson

29 – Finn Jessen

37 – Drue Maher

44 – Harvey Moore

51 – Angus Perry

57 – Nemuel Soliven

62 – Tesloch Thong

73 – Suraj Zabalegui

NEXT SESSION Tuesday 15th of December 8:30pm – 9:50pm

 

18.2 BOYS

Coach – Andrew Noller

1 – Abdel-Rahman Abdullah

19 – Kuich Gatwech

47 – Harry Nouwens

48 – Liam O’Hara

55 – Toby Robinson

59 – Maximus Sykes

61 – Pawel Thong

63 – Peter Tsekmes

67 – Samuel Vayenas

75 – Paul Wella

NEXT SESSION Tuesday 15th of December 8:30pm – 9:50pm

 

18.3 BOYS

Coach – Warrick Roder

10 – Harry Blue

12 – Kobi Curtis

15 – Ryan Edmonds

16 – Kasper Edwards

33 – Mal Leek

39 – Ben McLisky

43 – Lucien Minto-Barnett

56 – Isaac Roder

68 – Aidan Ward

69 – Lucas Ward

NEXT SESSION Tuesday 15th of December 8:30pm – 9:50pm

 

 

18.4 BOYS

Coach – Pat Doherty

3 – Zachary Aitken

4 – Oliver Arnott

17 – Cameron Foale

23 – Alex Hobbs

24 – Corbin Howes

26 – Ben Jackson

31 – Titchiang Kun

35 – Mangok Lok

40 – William McQueen

46 – Brody Norman

54 – Jack Poletti

NEXT SESSION Tuesday 15th of December 8:30pm – 9:50pm

 

 

UNDER 18 GIRLS

 

18.1 GIRLS

Coach – Elias Palioyiannis

Assistant Coaches – Stuart Neville & Matt Kingston

6 – Vanessa Carni

8 – Jasmine Connell

12 – Emily Gough

19 – Olivia Keble

20 – Olivia Kingston

21 – Liana Kinkela

27 – Maddie Pinchbeck

28 – Taleah Read

29 – Jemma Rigoni

37 – Ella Weir

NEXT SESSION Tuesday 15th of December 7:00pm – 8:20pm

 

 

18.2 GIRLS

Coach – Renae Mokzycki

11 – Lily Fromberg

13 – Kiara Gray

16 – Kyla Holden

17 – Phoebe Irwin

18 – Mikayla Jevric

23 – Charlotte Mahon

31 – Amisha Russell

32 – Imogen Thomas

33 – Gemma Tonkin

34 – Marlo van de Waterbeemd

NEXT SESSION Tuesday 15th of December 7:00pm – 8:20pm

 

Latest News

Featured Box Image

Congratulations Nya Lok - Under 19s Aus Squad      HUGE CONGRATULATIONS NYA LOK! Nya has made the Australian Under 19 Gem's Sq...

Read More
Featured Box Image

NBL1 Practice Games      PRACTICE GAMES ARE BACK Come along to Oakleigh Recreation Centre to check o...

Read More
Featured Box Image

Congratulations Shelagh - Life Achievement Award Recipient      CONGRATULATIONS SHELAGH - LIFE ACHIEVEMENT AWARD RECIPIENT It gives me grea...

Read More
Featured Box Image

Junior Fixture System Error      CURRENT DELAY IN UPLOADING OF JUNIOR DOMESTIC FIXTURES There is currently a...

Read More